Reflexní terapie a chiropraxe

Reflexní terapie je jedna z nejúčinnějších metod alternativní medicíny, která využívá skutečnosti, že všechny orgány nebo části těla mají svoje reflexní místo (reflexní plošku) na chodidle. Existují ještě jiná reflexní zobrazení kromě chodidel, například ruce, uši, předloktí, podkolení, oči atd., pro některé případy mohou posloužit stejně dobře jako chodidla. Například na rukou, když nemáme možnost se zout nebo pro starší lidi, kteří se těžce dostávají k chodidlům, na uších pro možnost trvalé stimulace zaváděnými jehlami atd.

Ve skutečnosti kůže, která je největším orgánem lidského těla, zabezpečuje komunikaci mezi vnitřním a vnějším světem. Toho využívají všechny reflexologické techniky.

Reflexologie se zabývá stimulací reflexních plošek a pomáhá tak spustit v těle jeho vlastní, zcela přirozený léčebný potenciál.

Komunikace prostřednictvím kůže (reflexních plošek) je skutečně reflexní, protože reflexní ploška okamžitě reaguje na dysfunkci orgánu nebo části těla svou zvýšenou citlivostí (bolestí při zmáčknutí). Podobně i opačně, když zmizí dysfunkce z orgánu, ztratí se během chvíle i bolest z příslušné reflexní plošky.

Například zjistíme velmi silnou bolest v reflexní plošce ledvin. Ledviny jsou velmi citlivé na kvalitu vztahů s nejbližšími lidmi. Jakmile jsou tyto vztahy narušeny potlačováním vzniklých emocí, neproudí ledvinami dostatek životní energie, co při dlouhodobém trvání přináší poškození tkání. Naštěstí nemusí vždycky silně bolestivá ploška ledvin znamenat poškození tkání v ledvinách. Někdy úplně stačí například uvolnit solar plexus, případně někomu odpustit, nebo se s něčím smířit a ledviny okamžitě přestanou prosit o pomoc skrze reflexní plošky. Bolest z nich jakoby zázrakem zmizí. U dětí jako příčina dysfunkce ledvin bývá nadměrné používání bílého cukru a sladkostí, které paradoxně překyselují vnitřek. A ledviny jakožto orgán, který se stará o udržování rovnováhy kyselin a zásad (na úrovni pH 7.4) je velmi přetěžován. Dětem stačí vysvětlit, jak si ubližují a do týdne se ledviny můžou vzpamatovat. Dysfunkci ledvin také zapříčiňuje nedostatečný pitný režim. (www.patakyovi.cz)

Orientace na chodidlech a nártech je celkem jednoduchá a pochopitelná. Když se koukáme na svá chodidla před sebou, jako kdybychom se koukali do zrcadla:

  • nártní strany představují přední stranu těla, šlapky chodidel, které nevidíme, představuji záda,
  • pravá strana těla se zrcadlí na pravém chodidle, levá strana těla na levém chodidle,
  • vnější strany chodidel představuji vnější okraje těla,
  • vnitřní strany představuji středové orgány a části těla,
  • palce a prsty jsou krk a hlava,
  • nárty jsou hrudník a břicho,
  • paty představuji pánev, atd.

Jsou ještě jiné, dokonalejší systémy, k tomu abychom se lépe zorientovali na chodidlech, ale pro představu stačí uvedené výše.

Reflexní terapie je organizované působení na reflexní plošky, které má určitou koncepci a cíl. Pro reflexní terapii je zapotřebí nejdříve reflexní diagnostiky. Tak je možné klientům namalovat na chodidla místa, které si budou mačkat. Ale výsledky stejně tak dobře poslouží pro doporučení vhodného čaje, tinktury, diety, vitamínové kúry… Dokonce je i velmi dobrým výchozím bodem pro psychoterapii. Všechny potíže v těle jsou vlastně zhmotněním neřešených konfliktů v duševní oblasti.

Informace, které lze pomocí reflexní diagnostiky získat, mohou mít úplně jinou povahu, nežli diagnóza oficiální medicíny. Můžeme je definovat jako vyjádření kondice orgánů nebo částí těla. Citlivost reflexní plošky se okamžitě zvýší, když je menší tok životní energie orgánem. Nesmíme se nechat znejistit skutečností, že jen málokdy korespondují zjištěné reakce s projevy nemoci.

Například klient hlásí velkou bolest v pravé kyčli a diagnostika naproti tomu ukázala na dysfunkci jater a hlavně žlučníku. I když je to těžko pochopitelné a zdá se to nelogické, ale léčit se bude muset žlučník (meridián žlučníku prochází kyčlí) a ne pouze kyčle.

Reflexní terapie neublíží. Je však třeba dodržovat jisté zásady. Co je líné nebo bez energie povzbuzovat a co je nervózní a podrážděné uklidňovat. Nikdy se nesnažíme léčit člověka, který nás o to nepožádal. Reflexní terapie startuje léčebné procesy v organismu, což je někdy doprovázeno nepříjemnými reakcemi (přechodně zhoršeným zdravotním stavem). A na tuto skutečnost musí být každý klient upozorněn. Samozřejmě, že je třeba nabízet pomoc, ale nikdy nenaléhat. Nikdy se nemačkají abnormality a nemocné tkáně (plísně, ekzémy, křečové žíly apod.). Nezáleží ani tak na druhu poškození, jako na místě kde se to poškození na chodidle nachází. Vypovídá to o potížích v příslušné části těla. Na pomoc přichází masáž okolních tkání. U těhotných je dobré se vyhnout mačkání pohlavní sféry (oblast paty), naopak látkovou výměnu a páteř mačkat je velice žádoucí.

Pro fungování a ozdravění těla je důležitý lymfatický systém, který začíná drobnými cévkami ve tkáních, kde se krevní řečiště zbavuje škodlivých látek, které nemůžou nadále zůstávat v krevním oběhu. Ty jsou okamžitě nasávány lymfatickými cévkami a odváděny přes lymfatické uzliny do vnitřního lymfatického systému. Tam probíhá jakýsi recyklační proces (slezina) a pouze to co je skutečně nepotřebné a pro organismus škodlivé se vylučovacími cestami (stolicí, močí, potem, slzami, hlenem) dostává z těla ven. Zbylá čistá voda putuje zpět do krve.

Tělo si dokáže poradit s běžným zatížením toxickými látkami. Je-li však příliš velké toxické zatížení například od špatné stravy nebo stresů, zbavování se jedů vázne a objevují se otoky (oční víčka, kotníky, břicho).

V případě, že se otoky objeví, je to vážné upozornění, že je třeba přijmout nezbytná opatření: dieta, změna životního stylu, lymfatické masáže (v našem studiu můžete využít lymfodrenážní masírovací přístroj Rolletic), dodávat zinek a vitamín A.

Průběh ošetření

Diagnostická hodinka: je první setkání s klientem. V jejím úvodu proběhne prozkoumání reflexních plošek podle diagnostického formuláře, jeho vyhodnocení, na základě kterého klient dostane určitá doporučení. Následuje neodmyslitelné uvolnění krční páteře měkkou technikou, případně další důležité prvky (uvolnění lopatek, žeber, SI skloubení…).

Terapeutická hodinka: každé další setkání s klientem. Skládá se ze tří částí, přičemž každá trvá asi 15 minut:

  • reflexní terapie – kontrola plošek, které při diagnostice nejvíce reagovaly, promačkávání plošek podle určité strategie (metoda Patakyových) v návaznosti na čínský pentagram
  • uvolnění krční páteře
  • postupy na lůžku, chiropraxe

O tom, zda se návštěva klienta bude opakovat, rozhoduje on sám na základě vlastních pocitů. Cítí-li zlepšení, nebo že se něco hnulo z místa, sám požádá o zopakování návštěvy. Návštěvy se opakují po dvou týdnech až do měsíce a půl. Pro běžné potíže (bolesti hlavy, bolesti zad, zažívací problémy apod.) je potřebných tři až pět návštěv. U degenerativních nemocí je působení dlouhodobější.

Zájemci o Reflexní terapii volejte na tel. číslo 605 502 622. Na termínu se domluvíme.

Informace, zde uvedené, jsou přepracovány ze zdrojů od mých učitelů reflexní terapie manželů Patakyových (www.patakyovi.cz, Učebnice reflexní terapie, Reflexní diagnostika a katalog reflexních ploch, Reflexní terapie a nečekaná odhalení, skripta RT) a dalších (např. Reflexologie – Inge Dougansová, Reflexní terapie – Jiří Janča)